x
De hervorming van het goederenrecht - ter attentie van het notariaat

Livre

Het goederenrecht van het oud Burgerlijk Wetboek is dood. Leve het nieuwe boek 3 van het Burgerlijk Wetboek!

Vergis u niet. Dit nieuwe boek 3 is niet alleen een strikt “technische” hervorming. Uiteraard worden grotendeels de ontwikkelingen in de rechtspraak geïntegreerd en de belangrijkste controverses beslecht. Maar, op ambitieuzer vlak, luidt het ook bepaalde evoluties in, waaronder een nieuwe opvatting omtrent de ruimte in drie dimensies.

Praktisch gezien heeft het nieuwe boek 3 gevolgen voor bijna alle domeinen van het notarieel recht en dus ook voor de meeste notariële akten: uiteraard voor de akten die rechtstreeks verband houden met het goederenrecht (vestiging, overdracht, tenietgaan van zakelijke gebruiksrechten, enz.), maar ook voor alle akten waarin in meer of mindere mate goederenrechtelijke begrippen worden gebruikt (overdracht van onroerende en roerende goederen, vermogensplanning en structurering van vermogens, enz.).

Dit omvangrijke werk is niet zomaar samen te vatten als “weer” een analyse (van de hervorming). Het beoogt niet alleen een systematische commentaar te geven op alle titels van boek 3, maar ook aan te zetten tot nadenken vanuit een notariële benadering, die zelf wordt ingegeven door het zoeken naar een evenwicht tussen rechtszekerheid en de creativiteit van de practici. De toelichting zal daarom vaak lovend, soms kritisch, maar altijd constructief zijn.

2021

Pierre-Yves Erneux, Iris Gerlo
85
Nudging & Overtuigen (e-book)

E-book

Nudging won de laatste jaren sterk aan belangstelling. Verschillende overheden en organisaties maken er reeds gebruik van. Maar wat houdt nudging nu concreet in? En hoe kan je het zelf toepassen?

Een 'nudge' betekent letterlijk een duwtje geven. Het is een eenvoudige psychologische techniek die ons leidt naar een bepaalde keuze, zonder dat hierbij onze keuzevrijheid wordt afgenomen. Onderzoek laat zien dat nudging een effectieve methode kan zijn voor gedragsverandering. Zo resulteerde het bijvoorbeeld al in gezonder eetgedrag, gemotiveerde werknemers en zelfs meer orgaandonoren. Nudges zijn vaak kleine aanpassingen, maar toch zorgen ze voor een grote impact op ons gedrag.

Dit boek geeft een overzicht van de belangrijkste nudgetechnieken en maakt deze herkenbaar aan de hand van meer dan honderd voorbeelden en concrete inzichten. Zowel wetenschappelijke onderzoeken als praktische toepassingen komen aan bod. Je ontdekt dus niet alleen wat nudging inhoudt, maar ook hoe die wordt toegepast in de praktijk en hoe je er zelf mee aan de slag kan.

Omdat de grens tussen nudging en andere vormen van gedragsbeïnvloeding soms dun kan zijn, worden ook enkele bekende overtuigingstechnieken en ethische vraagstukken besproken. Na het lezen van dit boek kan je dus beter verschillende nudgetechnieken en overtuigingspogingen detecteren. De vele voorbeelden en de heldere tekst maken het boek voor iedereen toegankelijk. Er is geen voorkennis vereist.

2021

Reinout Van Zandycke, Ciska Wybo
29
Codex Bouwrecht 2021

Code, Livre

Deze codex is juridisch intradisciplinair. De auteurs willen alle juridische hoeken en kantjes van het bouwgebeuren aftasten. Zeer bewust beperken ze zich daarom niet tot privaatrecht of tot publiekrecht. Alle aspecten, zowel van contractenrecht, zakenrecht of aansprakelijkheidsrecht, administratief recht, milieurecht of stedenbouwrecht, fiscaal recht, vennootschapsrecht of sociaal recht, en nog veel meer, komen aan bod.

Deze codex is een compagnon die u kan begeleiden bij alle fases van het bouwgebeuren. Hij is zowel bedoeld voor de aannemer of promotor, voor de architect of een studiebureau, alsook voor een opdrachtgever-bouwheer.

Voor de editie 2021 werden de teksten in deze codex bijgewerkt tot en met het Belgisch Staatsblad van 1 juni 2021.

Is onderdeel van de reeks Codexen

2021

Kurt Deketelaere, Jean Dujardin †, ...
112
Monumenten, Landschappen & Archeologie (M&L) - Jaargang 2021 - nummer 4

Revue

In het vierde nummer van jaargang 2021 van het tijdschrift M&L kan u deze boeiende artikels vinden:

  • “een aengenaem ende gelijckformig aensien”. Een historisch verantwoorde kleur voor de gevel van het 18de-eeuwse Errerahuis in Brussel (Johan Grootaers (†))
  • De gerestaureerde Sint-Odulphuskerk van Borgloon. Een open kerk met een verleden (Jeroen Reyniers, Wilfried Grommen, Rob Vandueren en Jos Vrancken)
  • Het predikherenklooster in Mechelen. De bouwevolutie van een kloostersite van 1657 tot 1986 (Marieke Jaenen en Fabian Rasson)
  • Het predikherenklooster in Mechelen. De herbestemming van het klooster tot stadsbibliotheek (Wouter Callebaut en Elke Denissen)

Daarnaast vindt u in dit nummer ook deze vaste rubrieken:

  • Erfgoed in de kijker. Feest voor de zintuigen: het gehoor. De Koninklijke Stadsschouwburg van Brugge. Een weelderige bonbonnière in rood en goud (Marjan Buyle)
  • Summaries
  • M&L-krant

Wil u zich abonneren op het tijdschrift Monumenten, Landschappen & Archeologie (M&L)? Ontdek hier onze abonnementsformules.

2021

21
COVID-19 en werk: vragen na de vaccinatie (on demand)

Webinaire à la demande

Het einde van de pandemie is in zicht … De vaccinaties lijken ‘tickets to freedom’. Wanneer de vaccinatiecampagne achter de rug is, komen werkgever en werknemer in een nieuwe realiteit terecht die heel wat (juridische) vragen doet rijzen:

  • Hoe zal die nieuwe werkelijkheid er uit zien?
  • Kan de werknemer nog besmet geraken op het werk? En ernstig ziek worden?
  • Is dat dan een arbeidsongeval of een beroepsziekte of geen van beide?
  • En wat met de rechten - en vooral verplichtingen - van de werkgever ?
  • Kan de werkgever een beleid voeren zonder te discrimineren of aan de privacy van de werknemer te raken ?
  • Hoe zit het met de juridische aansprakelijkheid van werkgever en werknemer in geval van besmetting ?
  • Welke rol kan de arbeidsarts spelen ?

Tijdens dit boeiende webinar trachten we op al die vragen een praktisch bruikbaar antwoord te geven en wegen in elk geval de verschillende opties tegen elkaar af.

Onmisbaar voor iedereen die HR-gewijs voorbereid wil zijn voor dit nieuwe tijdperk …

2021

Edelhart Kempeneers, Chris Persyn, ...
155
Gerechtelijke procedures binnen het appartementsrecht (on demand)

Webinaire à la demande

Tijdens dit webinar worden de diverse gerechtelijke procedures die het appartementsrecht voorziet, uiteengezet; procedures van mede-eigenaars tegen de VME en omgekeerd, en door mede-eigenaars of VME voor of tegen derden. De wettelijke bepalingen blinken uit in vaagheid omtrent de procedurevereisten. Nu eens is een dagvaarding nodig, dan weer een eenzijdig verzoekschrift. Ook is niet steeds duidelijk of in een procedure de mede-eigenaars moeten worden betrokken, de VME en/of de syndicus. Aan de hand van casussen worden de diverse procedures besproken.

2021

Frank Burssens
165
Werken bij de overheid - Aflevering 6: Naar een principiële contractuele tewerkstelling in de publieke sector? (on demand)

Webinaire à la demande

De overheid is een bijzondere werkgever. Dit komt ook tot uiting in het juridische kader dat de tewerkstelling in de publieke sector beheerst. De rechtspositie van het overheidspersoneel situeert zich op het snijpunt van het ambtenaren-, het arbeids- en het socialezekerheidsrecht. Het is daarenboven een vakgebied dat voortdurend in beweging is. Voor de reeks "Werken bij de overheid in tien afleveringen" selecteerden de sprekers een aantal actuele thema’s die raken aan de tewerkstelling in overheidsdienst.

Naar een principiële contractuele tewerkstelling in de publieke sector? De normalisering van de rechtspositie van de Nederlandse ambtenaren als bron van inspiratie? door dra. Sarah Palinckx

  • Het Nederlandse normaliseringsproces in een notendop
  • Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra): van aanstelling naar arbeidsovereenkomst
  • Nederland als bron van inspiratie voor België?
     

2021

Dra. Sarah Palinckx
105
Ongevallen in de welzijnszorg (on demand)

Webinaire à la demande

In dit webinar bekijkt de docente de juridische kwalificatie en de gevolgen van ongevallen in de zorgsector.

Wie in de zorgsector werkt, loopt een verhoogd risico op een ongeval tijdens de uitvoering van de arbeidsovereenkomst. Er zijn immers specifieke risico’s verbonden aan werken in de zorgsector, zoals overbelasting van de rug, stress door personeelstekort, tekort aan beschermingsmateriaal en interactie met (onvoorspelbaar gedrag van) cliënten. De voorwaarden om van een arbeidsongeval te kunnen spreken, worden bekeken aan de hand van concrete casussen. Daarnaast komen de gevolgen van het al dan niet kwalificeren van een ongeval als arbeidsongeval aan bod.

Ook de cliënt kan het slachtoffer worden van een ongeval. Op welke wijze worden deze ongevallen juridisch behandeld en op welke vergoeding hebben de slachtoffers recht?

Ten slotte wordt de vraag gesteld wat het gevolg is indien het ongeval door een derde wordt veroorzaakt. Op welke wijze worden deze ongevallen juridisch behandeld en wie staat in voor het vergoeden van de schade?
 

2021

 Vanessa Verdeyen
105
De Vlaamse stikstofsaga continues: de concrete gevolgen van de stikstofkaders van 2 en 11 mei 2021 (on demand)

Webinaire à la demande

In een arrest van 25 februari 2021 oordeelde de Raad voor Vergunningsbetwistingen dat de Vlaamse tussentijdse stikstofregeling strijdig was met EU-recht. Het gebruik van een beoordelingsdrempel van 5% bij nieuwe omgevingsvergunningen liet toe dat 97,5% van de landbouwexploitaties hun emissies kunnen laten toenemen zonder enige verdere afweging in het kader van de passende beoordeling. Om te vermijden dat Vlaanderen op slot zou gaan na dit Stikstof-arrest, vaardigde minister Demir op 2 mei jongstleden een ministeriële instructie uit waarin de aangepaste tussentijdse stikstofkaders verduidelijkt werden. Er wordt nu een onderscheid gemaakt tussen ammoniak en NOx. Voor industriële projecten kan – in afwachting van het definitief programma stikstof (PAS) een stikstofdrempel van 1% worden gehanteerd, terwijl voor veehouderijen een 0%-drempel geldt.
De nieuwe regeling doet heel wat vragen rijzen:

  • Is het onderscheid tussen industrie en veehouderijen geen ontoelaatbare discriminatie?
  • Wat houdt een zogenaamde de minimis-drempel juist in? Houdt de 0%-drempel een verbod in op nieuwe veehouderijen?
  • Wat met gewone woningbouwprojecten?
  • Welke mitigerende maatregelen kan men gebruiken om niet boven de 0%-drempel uit te komen?
  • En wat zou een definitief PAS in petto kunnen hebben?

Tijdens deze opleiding gaat docent Hendrik Schoukens in op de nieuwe regeling en onderzoekt hij of die voldoet aan de strikte eisen die de EU-Habitatrichtlijn op dit punt stelt. Ook maakt hij een doorkijk richting het definitief PAS dat eind 2021 het daglicht zou moeten zien.
 

2021

 Hendrik Schoukens 
155
Monumenten, Landschappen & Archeologie (M&L) - Jaargang 2021 - nummer 3

Revue

In het derde nummer van jaargang 2021 van het tijdschrift M&L kan u deze boeiende artikels vinden:

  • De (her)ontdekking van identiteit. Het BraeMgebouw van de Vrije Universiteit Brussel (Erik Hendrickx, Charlotte Nys en Jeanine Lambrecht)
  • Het Vloethemveld tussen Jabbeke en Zedelgem. Een voormalig militair domein waar natuur en erfgoed in alle stilte samengaan (Hans Druart en Stijn Vyncke)
  • Puzzelen aan de virtuele hereniging van een 16de-eeuws retabel (Elisabeth van Eyck en Ria De Boodt)

Daarnaast vindt u in dit nummer ook deze vaste rubrieken:

  • Erfgoed in de kijker. Feest voor de zintuigen: het zicht. Aan het zicht onttrokken? De verborgen wereld van miniaturen in de Koninklijke Bibliotheek van België (Marjan Buyle)
  • Summaries
  • M&L-krant

Wil u zich abonneren op het tijdschrift Monumenten, Landschappen & Archeologie (M&L)? Ontdek hier onze abonnementsformules.

2021

21
Woningbouw in Vlaanderen (on demand)

Webinaire à la demande

De uitdagingen voor projectontwikkelaars en bouwbedrijven in Vlaanderen voor het realiseren van kwalitatieve woningbouw zijn enorm: vlot bereikbare, energieneutrale projecten met maximale waterbuffering en kwalitatief groen, bij voorkeur circulair gebouwd, in tijden van lokale bouwstops, complexe vergunningsprocedures en mondige burgers. Is dit haalbaar? En is dit nog betaalbaar?

In dit webinar gaat mr. Joris Geens dieper in op deze verschillende doelstellingen en uitdagingen. Jan Parys, voorzitter van ORI, de organisatie van advies- en ingenieursbureaus in België, en CEO van Antea Group, geeft aan hoe ze hier praktisch als studiebureau succesvol mee aan de slag gaan. In een boeiend panelgesprek geven experten hun visie en wordt gezocht naar oplossingen.

2021

Joris Geens, Jan Pary , ...
127,05
Elektrische laadpalen in het appartementsgebouw (on demand)

Webinaire à la demande

In de Europese en Vlaamse klimaatdoelstellingen ligt een uitdaging om efficiënter en duurzamer met energie om te gaan. Elektrisch rijden past perfect in dat verhaal, want daarmee kan de CO2-uitstoot gevoelig beperkt worden. In de pers stond te lezen dat in de tweede helft van 2020 een stijging van 127% (!) werd opgetekend in de verkoop van hybride en elektrische wagens. Daarmee neemt ook de behoefte toe van appartementsbewoners naar een mogelijkheid om hun voertuig op te laden in (de garage van) het appartementsgebouw.

Hoe kan deze vraag concreet opgevangen worden? Want de lading dekt vele invalshoeken, zoals op de eerste plaats de veiligheid, maar ook de localisatie, de gemeenschappelijke vs. de privatieve delen, … Er rijzen heel wat vragen en knelpunten rond een aantal juridische aspecten.

Dit webinar biedt een frisse kijk op de toekomst die zich voor dit item versneld aandiende …

2021

Astrid Clabots
150
Onroerende registerpubliciteit

Livre

Onroerende publiciteit neemt een centrale rol in het vermogensrecht. Dit is namelijk onderliggend aan tal van vermogensrechtelijke basisbeginselen. Toch krijgt dit onderwerp relatief weinig aandacht in vergelijking met andere vermogensrechtelijke leerstukken.

Dit proefschrift plaatst de onroerende publiciteit vanuit vermogensrechtelijke invalshoek op de voorgrond. Ook het praktisch-beleidsmatige aspect - waar dit relevant is voor de vermogensrechtelijke rol van de onroerende publiciteit - komt hierbij aan bod.

Hoewel de aandacht van dit proefschrift vooral gaat naar de onroerende registerpubliciteit, worden ook andere vormen van onroerende publiciteit kort vermeld en krijgen deze waar nodig meer aandacht. In dit boek komt niet elk onroerende-publiciteitsstelsel ter wereld even diepgaand aan bod. Nadat een globaal perspectief wordt ingenomen om een algemeen toepasbare typologie te ontwikkelen, worden een aantal concrete stelsels geselecteerd om uitgebreider onderzoek op te verrichten: het Belgische, Franse, Nederlandse en Duitse recht.

Dit boek bevat:

  • een diepgaande omschrijving van de onroerende publiciteit in het vermogensrecht;
  • een overzicht van de (rechts)historische ontwikkeling van de onroerende publiciteit;
  • een selectie van rechtsstelsels waarvan de onroerende publiciteit diepgravend wordt bestudeerd om deze aldus in de ontwikkelde typologie in te passen;
  • een evaluatie van de onroerende publiciteit aan de hand van een aantal klassiek in dit verband genoemde rechtsbeginselen: het nemo plus-beginsel, het vertrouwensbeginsel, het toerekenbaarheidsbeginsel, het rechtszekerheidsbeginsel en het economische-efficiëntiebeginsel.
  • een normatieve beoordeling van onroerende publiciteit.
     

"Het is een mooie, fundamentele studie geworden. In vijf delen (na een inleidend deel) schetst hij de onroerende registerpubliciteit in het vermogensrecht, de historische achtergrond, het positieve recht van de onroerende registerpubliciteit, hoe de stelsels van onroerende registerpubliciteit geëvalueerd kunnen worden aan de hand van diverse beginselen en eindigt hij met een normatieve beoordeling. Hij doet dit rechtsvergelijkend. Naast het Belgische recht onderzoekt hij Frans, Nederlands en Duits recht."

VAN DE VOORDE J., [Boekbespreking], TPR 2022/3, 1223-1224.

Raadpleeg de volledige recensie

"Deze Leuvense dissertatie (...) is zonder meer het vermelden waard. Het boek gaat over registerpubliciteit bij onroerende objecten en heeft als ambitieuze vraag: welk rechtssysteem is het beste? (...) Aan de hand van een analyse van Belgisch, Frans, Duits en Nederlands recht en de spiegeling daarvan aan de verschillende beginselen én een rechtseconomische inbedding, luidt de conclusie van het boek kort gezegd dat een stelsel van publiciteit beter is dan een stelsel zonder publiciteit en dat een stelsel dat het aktebewaringssysteem, een hybride stelsel en een niet-gefragmenteerd register combineert, de beste papieren heeft." 

VAN BOOM W.H.,  [Boekbespreking], NTBR 203/4, 29.

Raadpleeg de volledige recensie

2021

Benjamin Verheye
135
Werken bij de overheid - Aflevering 5: Recente evoluties in de publieke sector (on demand)

Webinaire à la demande

De overheid is een bijzondere werkgever. Dit komt ook tot uiting in het juridische kader dat de tewerkstelling in de publieke sector beheerst. De rechtspositie van het overheidspersoneel situeert zich op het snijpunt van het ambtenaren-, het arbeids- en het socialezekerheidsrecht. Het is daarenboven een vakgebied dat voortdurend in beweging is. Voor de reeks "Werken bij de overheid in tien afleveringen" selecteerden de sprekers een aantal actuele thema’s die raken aan de tewerkstelling in overheidsdienst.

Recente evoluties arbeidsongevallen in de publieke sector door Prof. dr. Ria Janvier

  • Wijzigingen in de wetgeving, onder andere aangaande telewerk
  • Evolutie in de rechtspraak op het vlak van het begrip en de schadeloosstelling
  • Opheldering van een aantal vraagstukken in verband met de procedure

2021

Prof. dr. Ria Janvier
105
Onroerend erfgoed is overal (on demand)

Webinaire à la demande

Onroerend erfgoed vormt een randvoorwaarde voor de leefkwaliteit en de culturele sterkte van onze samenleving. Het behoud van onroerend erfgoed is dan ook essentieel om de kwaliteit van het leefmilieu van een samenleving te garanderen. De juridische bescherming van onroerend erfgoed vormt hier één aspect van en start bij de selectie van wat onder de bescherming zal vallen. De criteria op grond waarvan de selectie gebeurt zijn evenwel zeer vaag. Dit heeft niet enkel gevolgen voor de transparantie van wat zal worden beschermd, maar brengt ook problemen met zich mee voor het latere beheer van dit onroerend erfgoed.
In deze opleiding bekijken we van vanuit een juridisch oogpunt 10 relevante vragen:

  • Wat is het verschil tussen een inventaris, een vastgestelde inventaris en een bescherming?
  • Wat zijn de juridische implicaties van een bescherming?
  • Op basis van welke juridisch afdwingbare inhoudelijke criteria wordt beslist of onroerend erfgoed kan worden beschermd?
  • Is de inventarisatie een voorwaarde voor bescherming?
  • Hoe weet ik welke elementen moeten behouden blijven in geval van een bescherming?
  • Bestaat er een initiatiefrecht?
  • Bestaan er mogelijkheden om een bescherming af te dwingen?
  • Heb ik inspraak in de beschermingsprocedure?
  • Kan ik mij verzetten tegen een bescherming: inhoudelijke aspecten
  • Kan een bescherming worden opgeheven?

Op basis van een antwoord op deze vragen trachten we inzicht te geven in het juridische besluitvormingsproces inzake de bescherming van onroerend erfgoed. Bovendien bieden we op deze manier meer inzicht in de wijze waarop een beschermingsbesluit moet worden gelezen en welke elementen juridisch relevant zijn voor de omgang met dit beschermd erfgoed.
 

2021

Lise Vandenhende
215
Praktische aanpak en cases van hygiënemonitoring in levensmiddelenbedrijven (on demand)

Webinaire à la demande

Omgevingsbemonsteringen met biochemische en microbiologische analyses zijn essentieel om een goede uitvoering van de reiniging en desinfectie te evalueren. Daarnaast zijn omgevingsbemonsteringen tijdens de productie ook van groot belang om de levensmiddelenbedrijven inzichten te geven in de contaminatiedruk van pathogenen zoals Listeria monocytogenes en Salmonella op hun eindproducten.

Tijdens deze praktische opleiding komen biochemische en microbiologische parameters en technieken aan bod die kunnen ingezet worden in de hygiëne monitoring. Risico plaatsen voor hardnekkige besmettingen kunnen hiermee ook opvolgend worden en eventuele biofilmvorming kan hiermee vermeden worden of opgespoord worden. Praktische richtlijnen voor omgevingsbemonsteringen en concrete voorbeelden van bemonsteringsplannen, resultaten, mapping van pathogenen, corrigerende acties en trendwatching krijgen uitgebreid aandacht.

2021

Dr. ir. Koen De Reu 
185

Restez au courant…

Grâce à la lettre d’information, vous recevrez des informations sur
les nouvelles publications, actions, solutions digitales et formations.